Tarptautinė socialinė akcija „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“
Tarptautinė socialinė akcija „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“

Tarptautinė socialinė akcija „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“

Lapkričio 25 dieną minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Šią dieną pasaulio bendruomenė  pradeda tarptautinę akciją „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“. Akcija tęsiasi iki gruodžio 10 d., kuri yra Tarptautinė Žmogaus teisių diena. Toks simbolinis laikotarpio įrėminimas demonstruoja, jog smurtas prieš moteris yra žmogaus teisių pažeidimas.

PSO paskelbti skaičiavimai rodo, kad visame pasaulyje maždaug 1 iš 3 (30 %) moterų per savo gyvenimą patyrė fizinį ir (arba) seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Lietuvoje 83 proc. nukentėjusių nuo smurto artimoje aplinkoje. Tačiau tyrimai rodo, kad 60 proc. respondentų nesikreipė pagalbos. Viena vertus – tai vis dar susiję su visuomenės stereotipais ir kaltinamuoju požiūriu į auką. Kita vertus – matyt trūksta žinojimo apie pagalbą, kurią yra pasirengusios suteikti organizacijos.

Smurtas (fizinis, seksualinis, psichologinis) sukelia rimtų trumpalaikių ir ilgalaikių moterų fizinės, psichinės, seksualinės ir reprodukcinės sveikatos problemų. Gali sukelti depresiją, potrauminį stresą ir kitus nerimo sutrikimus, miego, valgymo sutrikimus ir bandymus žudytis. Poveikis sveikatai taip pat gali būti ir galvos skausmas, skausmo sindromai (nugaros skausmas, pilvo skausmas, lėtinis dubens skausmas), virškinimo trakto sutrikimai, ribotas mobilumas ir prasta bendra sveikata. Vaikai, augantys šeimose, kuriose smurtaujama, gali patirti įvairių elgesio ir emocinių sutrikimų ir tai gali atsiliepti jų tolimesniame gyvenime.

Kaip ir kiekvienais metais, Raseinių krizių centras kvietė prisijungti prie šios akcijos ir atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje yra itin opi problema. Centro direktorė Asta Montvydienė ir teisininkė Lina Miežinienė skaitė paskaitas „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“, supažindino su akcijos tikslu, smurto formomis, smurto pasekmėmis bei mitais. Kvietė susirinkusiuosius išreikšti moterų solidarumą kovojant su smurtu prieš moteris bei didinti informuotumą moterų žmogaus teisių klausimais, skatinti propagavimą ir sudaryti galimybes diskutuoti apie iššūkius ir sprendimus.

Džiugu, kad šiemet prie Tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“ prisijungė:

Lapkričio 28 d. Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus Raseiniuose specialistai: Kristina Kleivienė, Kristina Špokienė, Gerda Jankė, Šiaulių regiono skyriaus specialistės Dalia Rajunčė ir Irma Šerlinskienė bei Raseinių rajono gyventojai. Susitikimo tikslas buvo atkreipti visuomenės dėmesį į smurto artimoje aplinkoje apraiškas ir ugdyti nepakantumą smurtiniam elgesiui, mokyti atpažinti potencialų smurtautoją, pastebėti latentinį smurto reiškimąsi, įtraukti dalyvius į diskusiją, skatinti nepalankaus smurtinio elgesio vertinimo formavimąsi.

Gruodžio 1 d. prie socialinės akcijos prisijungė Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Sujainių filialas. Vyresnioji bibliotekininkė Danelija Laurinavičiūtė sukvietė bibliotekos skaitytojus ir įsegė jiems oranžinį kaspiną, kaip simbolį, kuris primins šią aktualią problemą ir  atkreips dėmesį į poreikį stabdyti prievartą prieš pažeidžiamas visuomenės grupes.

Gruodžio 2 d. aktyvi bendruomenės narė, soroptimistė Danutė Banienė, Asociacijos „Ariogalos bendruomenė“ pirmininkė Petrutė Stankienė kvietė bendruomenės narius prisijungti prie akcijos, nes, kaip Danutė sakė, visi galime veikti, kad įgalintume išgyvenusias, sumažintume smurtą prieš moteris ir mergaites ir užkirstume jam kelią.

Lietuvoje pažanga juntama, tačiau trūksta labai daug, kad pasikeistų kultūra, kad smurtas taptų visiškai netoleruojamu visuomenėje. Kviečiame prisijungti!

Raseinių krizių centro direktorė Asta Montvydienė